Sezona godišnjih odmora se primiče kraju. Gužve na autobuskim stanicama, školska zvona u daljini i rojevi pješaka i vozila koji zuje kolovozima i trotoarima podsjećaju nas da je ljeto na izmaku. Još nešto nam signalizira da je jesen pred vratima – vjerni automobil koji poslije mnogo kilometara provedenih na vrelom asfaltu strpljivo čeka temeljito čišćenje. Poslije prašnjavih ljetnih avantura na četiri točka najbolje što možemo uraditi za svoju „kočiju”, pored redovnog pregleda i provjere tekućina, jeste da se posvetimo njenoj higijeni. Jer, održavanje čistoće vozila nije važno samo s estetskog stanovišta; ono unapređuje i opće tehničko stanje vozila, kao i sigurnost, a pomaže i u održavanju njegove vrijednosti i produženju životnog vijeka.
Znate li šta najviše muči vozače širom svijeta, koja su to pitanja i nedoumice koje ih dovode na forume, blogove i u majstorske radionice, u nadi da će tamo pronaći odgovore koje traže? Izdvojili smo neka od pitanja koja vlasnici četvorotočkaša, kako početnici tako i oni s dužim stažem za volanom, najčešće postavljaju dok „voze“ mišem po internetskim stranicama. Ovom prilikom ćemo se osvrnuti na nekoliko pitanja koja se često ponavljaju na internetskim stranicama na kojima vozači (i oni koji se tako osjećaju) razmjenjuju znanja i iskustva.
Ljeto je najprometnija sezona za mehaničare i ovogodišnje ekstremne vrućine vjerovatno će za sobom ostaviti rekordan broj probušenih guma, ispražnjenih akumulatora i pregrijanih motora. Koji su to najčešći problemi s kojima se suočavamo tokom ljetnih mjeseci i kako da ih preduprijedimo? Nekoliko riječi protiv vrelog ljeta dodali bi i drugi dijelovi automobila – kočnice, brisači, remeni i crijeva, tekućine, amortizeri… Međutim, najveći problem krije se ispod haube i manifestira kao najveća noćna mora svakog vozača koji je punim automobilom krenuo na put, a to je pregrijavanje motora.
Svakom vlasniku automobila jasno je da je habanje elemenata enterijera neizbježno, jer koliko god da vodimo računa o higijeni i pažljivoj manipulaciji, tragove korištenja je s protokom vremena sve teže prikriti. Međutim, pored redovnog spremanja automobila postoje neke jednostavne aktivnosti koje možemo obaviti kako bismo spriječili nepotrebna oštećenja uslijed izlaganja suncu, grebanja i prosipanja hrane i pića. Presvlake za sjedišta nisu samo dodatak koji popravlja estetski profil vozila, već vam pomažu u održavanju pravilnog položaja tijela tokom vožnje, osiguravajući dodatnu udobnost i bezbjednost tokom putovanja.
Pametni telefoni su odavno dio naše svakodnevice. Koristimo ih „od jutra do sutra“ za sve što nam padne na pamet: planiranje vremena, fotografiranje, čitanje i komentiranje vijesti, kupovinu, plaćanje gradskog prijevoza, vremensku i sportsku prognozu, igranje igara, gledanje filmova, druženje… Tim uređajima pronalazimo sve više korisnih funkcija i dok smo za volanom, tako da aplikacije za pametne telefone koje su namijenjene vozačima postaju sve brojnije i kvalitetnije. Za ovu priliku izdvojili smo nekoliko aplikacija za koje smo utvrdili da mogu biti od velike koristi, bilo da se koriste za snalaženje u prostoru, pronalaženje parkinga ili održavanje automobila.
Različite su okolnosti koje nas mogu odvojiti od vozila tokom dužeg vremenskog perioda. U nekim slučajevima vlasnici žele sačuvati automobil od pretjeranog habanja tokom hladnih zimskih mjeseci, dok će se drugi lišiti volana zbog produženog odmora na nekoj udaljenoj lokaciji, privremenog preseljenja zbog posla ili vojne obaveze. U idealnom slučaju, kao što imate nekoga ko će brinuti o kućnim ljubimcima, zalijevati biljke ili preuzimati poštu, imat ćete i prijatelja kojem ćete povjeriti brigu o automobilu u vašem odsustvu. Šta je sve potrebno pripremiti prije nego što se rastanete od automobila na duže vrijeme, pročitat ćete u tekstu koji slijedi.
Kada ste kupili svoj posljednji automobil, vjerovatno niste razmišljali o tome kolika će biti njegova preprodajna vrijednost kada dođe vrijeme da ga prodate. To je sasvim prirodno, jer je kupovina vozila često protkana emocijama: možda kupujete automobil o kojem ste oduvijek sanjali ili ga uzimate zato što porodica raste i zahtijeva više prostora; ili ste možda upravo dobili unapređenje i automobil kupujete da biste proslavili. Šta god da je razlog, četvorotočkaši su jedna od onih „čudnih“ investicija kod kojih se veoma rijetko vraćaju uložena sredstva. S druge strane, automobile smo nekada koristili tokom dužeg perioda – naši roditelji su možda promijenili svega dva ili tri modela tokom čitavog vozačkog staža – da bismo ih posljednjih godina počeli redovnije mijenjati, češće od mobilnih telefona!
Prije nego što se uhvatite za novčanik i kupite hibridni automobil, razmislite šta time dobijate. Hibridni automobili nude mnoge prednosti u odnosu na tradicionalne modele: prije svega, uštedjet će vam novac na gorivu i nahraniti ekološki ego kroz smanjeni „ugljični otisak“ (mjerilo emisija plinova s efektom staklene bašte svakog od nas). Tu je i praktična prednost u odnosu na čisto električna vozila, koja u dobrom dijelu svijeta (kod nas posebno) muče muku s kvalitetnom infrastrukturom za dopunjavanje baterija. S druge strane, važno je imati na umu druge troškove povezane s hibridnim automobilima: oni su često osjetno skuplji od svojih kolega koji troše fosilna goriva, a i njihovi (veoma skupi) akumulatori će se možda morati mijenjati češće nego što se očekuje. Na kraju, oni obično nisu tako jaki kao tradicionalni automobili.
Kako planirati putovanje -ponedjeljak, 7. oktobar 2024. Putovanje automobilom je najbolji način da u sjećanje urežete nove lijepe uspomene, vidite nova mjesta i upoznate zanimljive ljude. Bez obzira planirate li jednodnevni izlet van grada ili dugo putovanje uzduž i poprijeko po zemlji i inostranstvu, ima nekoliko stvari koje trebate uraditi kako biste putovanje učinili nezaboravnim iz pravih razloga. Zgrabiti ranac i odjahati u zalazak sunca svakako zvuči zabavno, ali u stvarnosti to nije naročito praktično, niti preporučljivo. Ako u avanturu krenete nespremni, možete izgubiti mnogo vremena, novca i živaca i propustiti važne detalje koji čitavoj akciji upravo daju smisao.
Koji automobil da kupim? -srijeda, 2. oktobar 2024. Kupovina automobila je, uz kupovinu nekretnine, za većinu ljudi jedan od najvećih izdataka u životu i zato je razumljiva briga oko toga hoće li novi četvorotočkaš ispunjavati očekivanja tokom nekoliko sljedećih godina. Krizna vremena, odnosno nesigurnost finansijskih tržišta i stalni porast cijena proizvoda i energenata dodatno kompliciraju priču i tjeraju nas da stavimo i drugi prst na čelo dok razmatramo sve argumente „za“ i „protiv“ i razmišljamo je li bolje zadržati stari ili kupiti novi automobil. Kad konačno donesete odluku o kupovini, avantura može početi.