Duga putovanja za automobil su poput maratonske trke. Iako se možda čini da je s mašinom sve uredu, jer izgleda i ponaša se sasvim uobičajeno, negdje možda čuči skriveni problem spreman da eskalira u najgorem trenutku (koliko god se trudimo da produžimo vijek naših automobila, svaki dio ima svoj rok trajanja). Ako planirate putovati duže od dva sata u jednom smjeru, zaista vrijedi odvojiti vrijeme za brze provjere vitalnih dijelova. U slučaju da je planirani put višestruko duži, bit će neophodno poduzeti i neke dodatne korake za zaštitu vozila i putnika.
Uključivanje klima uređaja u automobilu za mnoge je praktično refleksna radnja: kada je toplo, prst bez razmišljanja ide ka tipki za uključivanje. Međutim, mnogi vozači ne razumiju do kraja kako klima uređaj radi i često ga pogrešno koriste. Proizvođači automobila tu nisu od velike pomoći, jer komande klima uređaja čine izuzetno jednostavnim za korištenje – sve što trebate uraditi je pritisnuti tipku za uključivanje i podesiti željenu temperaturu, a sve ostalo će riješiti nekakav algoritam. Međutim, postoji nekoliko trikova kojim se povećava efikasnost sistema i produžava njegov životni vijek.
Mjenjač ili mjenjački prijenosnik je element sistema za prijenos snage motornih vozila kojim se vrši prilagođavanje parametara snage (obrtnog momenta i ugaone brzine – broja obrtaja motora) trenutnim uslovima kretanja vozila, tj. uslovima na putu. Mjenjač se sastoji od niza zupčanika koji su raspoređeni na poseban način kako bi osigurali odgovarajuću brzinu preko pogona vozila. Drugim riječima, automobilski mjenjač pomaže da se osigura da se motor okreće odgovarajućom brzinom, kao i da točkovi dobiju onoliko snage koliko im je potrebno u aktuelnim uslovima vožnje.
Složeni sistem za klimatizaciju sastavljen je iz mnoštva međusobno povezanih dijelova u kojima se odvija kompliciran tehnološki proces koji zahtijeva da svi dijelovi rade zajedno i „pod konac“, odnosno da budu ispravni. Osim toga, za pravilno funkcioniranje sistema za klimatizaciju neophodno je i pravilno korištenje i redovno održavanje komponenti koje su podložne habanju ili trošenju. Zato se ne bi bilo loše upoznati s osnovnim principima i mehanizmima na kojima počiva rad klima uređaj u automobilu.
Održavanje automobilskog motora neophodno je praktično od prvog dana njegove eksploatacije, a najlakši način za njegovo održavanje je redovno mijenjanje ulja. Motorno ulje je žila kucavica svakog automobila – jedna je od najvažnijih tekućina u automobilu i njeno održavanje je jedan od temeljnih principa za produženje vijeka automobila. Stvar je jednostavna: ako budemo zanemarivali promjene ulja u sklopu redovnih servisa, očekuje nas katastrofalan kvar motora u skoroj budućnosti. Dobra vijest je da je redovna zamjena ulja jeftina i brza intervencija, koju čak možemo obaviti i sami.
Kako uštedjeti na gorivu -petak, 12. april 2024. Cijene goriva su rekordno visoke, a svaka posjeta benzinskoj pumpi prosto nam tjera suze na oči. S druge strane, ušteda na gorivu ne samo da će zadržati nešto novca u novčaniku, već će i koristiti životnoj sredini i umanjiti ovisnost države o uvozu nafte i njenih derivata. Ako želite istisnuti još nekoliko dodatnih kilometara iz rezervoara, pogledajte savjete i jednostavne postupke kojim možete povećati ekonomičnost vozila.
Imate stari automobil kome se smiješi još jedan skup popravak? Onda ste vjerovatno u nedoumici: da li uložiti još novca u servisiranje ili ga konačno „utopiti“ u oglasima ili proslijedite otpadu na recikliranje? Ako ste vezani za svog vjernog četvorotočkaša, to može biti prilično teška odluka.
Pravilno održavanje automobila je ključan preduslov za njegovo pravilno funkcioniranje i dugogodišnju eksploataciju. Pored redovnih servisa, periodično održavanje u vlastitoj režiji pomaže i da se osigura bezbjednost vozača, putnika i drugih učesnika u saobraćaju. Šta sve na tom planu možemo uraditi sami, bez pomoći stručnjaka?
Sistem ovjesa motornog vozila (vješanje) igra ključnu ulogu u kontroli vozila na putu i to ne samo na planu udobnosti, već i kad je u pitanju stabilnost u svim uslovima kretanja. Problemi sa sistemom ovjesa mogu dovesti vozača i putnike u veliku opasnost, jer značajno utiču na sigurnost, odnosno stabilnost i upravljivost bez kojih nije moguće zamisliti bezbjednu vožnju.
Recikliranje automobila -utorak, 12. mart 2024. Prosječan automobil se sastoji od više od 30.000 odvojenih dijelova. Tokom vremena svi ti dijelovi će se istrošiti i zahtijevat će popravke ili zamjene – neki od njih se mogu lako popraviti ili zamijeniti, dok se drugi šalju u postrojenja za recikliranje na kraju radnog vijeka automobila. Automobilski otpad je jedan od najvažnijih ekoloških problema savremenog svijeta. Vozila se proizvode od najrazličitijih vrsta materijala i na kraju životnog ciklusa ti kompleksni materijali se ne mogu direktno ponovo eksploatirati.