Sistem ovjesa motornog vozila (vješanje) igra ključnu ulogu u kontroli vozila na putu i to ne samo na planu udobnosti, već i kad je u pitanju stabilnost u svim uslovima kretanja. Problemi sa sistemom ovjesa mogu dovesti vozača i putnike u veliku opasnost, jer značajno utiču na sigurnost, odnosno stabilnost i upravljivost bez kojih nije moguće zamisliti bezbjednu vožnju.
Recikliranje automobila -utorak, 12. mart 2024. Prosječan automobil se sastoji od više od 30.000 odvojenih dijelova. Tokom vremena svi ti dijelovi će se istrošiti i zahtijevat će popravke ili zamjene – neki od njih se mogu lako popraviti ili zamijeniti, dok se drugi šalju u postrojenja za recikliranje na kraju radnog vijeka automobila. Automobilski otpad je jedan od najvažnijih ekoloških problema savremenog svijeta. Vozila se proizvode od najrazličitijih vrsta materijala i na kraju životnog ciklusa ti kompleksni materijali se ne mogu direktno ponovo eksploatirati.
Kupovina polovnog automobila koja prođe bez problema nema nikakve veze sa srećom, već s temeljitom pripremom i ozbiljnim pristupom svakoj fazi kupovine. Planiranje, strpljenje i umijeće da se uoče potencijalni problemi i utvrdi koliko je polovno vozilo zapravo pouzdano može vas spasiti velikih glavobolja. Prije nego što uđemo u detalje, dva glavna pravila koja trebate imati na umu kada kupujete polovni automobil su: kupujte glavom, a ne srcem; drugo, ako niste sasvim sigurni u kupovinu, budite spremni odustati u bilo kojem trenutku. Kada budete sasvim sigurni da je polovni automobil ono što vam je zaista potrebno, moći ćete se posvetiti detaljima.
Kupovina automobilskih dijelova na internetu nije nov koncept, ali ponekad donosi više pitanja nego odgovora. Jer, ako imate automobil, prije ili kasnije ćete morati zamijeniti dotrajali dio, posebno ako je automobil više godina u eksploataciji. I dok mnogi vlasnici automobila i dalje više vole klasične prodavnice, kupovina automobilskih dijelova putem interneta postaje sve popularnija, iz brojnih razloga na koje ćemo se kasnije osvrnuti. Koje su prednosti kupovine u fizičkoj prodavnici, a koje u onoj čija je adresa na internetu?
Automobili zahtijevaju redovno održavanje kako bi bili u dobrom stanju i pružali optimalne performanse u vožnji. Zato je redovno servisiranje vozila veoma važno i ono nikako ne smije biti gurnuto u drugi plan. Ponekad ima nejasnoća o tome koliko često treba servisirati automobil i koju vrstu servisa treba obavljati kako bi se u određenim fazama životnog ciklusa vozila maksimalno smanjio rizik od kvarova izazvanih neispravnim dijelovima.
Tekućine u automobilu -srijeda, 14. februar 2024. Potrebno je mnoštvo različitih ulja i tekućina da bi vaš automobil radio bez problema. Svaka tekućina igra važnu ulogu u funkcioniranju automobila: neke doprinose hlađenju motora i drugih komponenti, druge podmazuju pokretne dijelove, treće sprečavaju da trenje izazove nepopravljivu štetu na motoru ili mjenjaču. Međutim, sve tekućine imaju nešto zajedničko: u nekom trenutku ih je potrebno promijeniti.
Sve o brisačima -ponedjeljak, 12. februar 2024. Brisači se uglavnom postavljaju na prednje vjetrobransko staklo, ali sve više i na stražnje, pretežno kod modela koji imaju „peta vrata“, odnosno prtljažni prostor povezan s unutrašnjošću vozila. S druge strane, na sedanima stražnjeg brisača uglavnom nema i u tom slučaju se za čišćenje stakla oslanjamo na atmosferske uslove (snijeg, kišu, vjetar), odnosno grijače stakala.
Sve o automobilskim staklima -četvrtak, 8. februar 2024. Iako automobilsko staklo izgleda isto kao bilo koja druga vrsta stakla, ono funkcionira veoma drugačije – stakla mogu izgledati samo kao ukrasni dodatak, ali imaju ključnu funkcionalnu ulogu. Radi očuvanja strukture vozila i sigurnosti putnika, u automobilima se koriste dva osnovna tipa sigurnosnog stakla: laminirano (lijepljeno) sigurnosno staklo i kaljeno sigurnosno staklo.
Automobilska elektronika uključuje sve, od prednjeg svjetla i LED kočionog svjetla do kontrole sjedišta u automobilu. Gotovo svaki modul u vašem automobilu je visokotehnološki elektronički uređaj. S druge strane, električni sistemi, sa svoje tri glavne komponente (akumulatorom, alternatorom i anlaserom) odgovorni su za pokretanje motora i održavanje stabilnog napajanja elektroničkih uređaja. Elektronika u automobilima nekada je služila isključivo za upravljanje radom motora, dok najnoviji trendovi i opći napredak elektroničke industrije usmjeravaju razvoj automobilske elektronike u gotovo svim segmentima konstrukcije vozila.
Što se tiče sigurnosti u vožnji, ništa nije važnije od guma i kočnica. U putničkim vozilima u širokoj upotrebi su dvije vrste kočnica – disk i doboš. Kako one rade, po čemu su različite i slične, zašto možda imate obje vrste na istom vozilu, kakvu vrstu habanja možete očekivati i koje dijelove je potrebno održavati?